Skip to content

Annual Awards Day Ceremony

 

Award Ceremony Recording


Opening Remarks

  • Dr. Heidi Goodrich-Blair - Professor and Head, Microbiology
  • Dr. Larry McKay - Professor and Assoc. Dean of Research and Facilities, College of Arts and Sciences

Recent Hires & Promotions

  • Dr. Soumen Bera, Postdoctoral Research Associate (Ganusov Lab)
  • Erick Carr, Informational Tech Administrator (Talmy Lab)
  • Erikka Jennings, Administrative Specialist (Departmental Office)
  • Dr. Matthew Kolp, Postdoctoral Research Associate (Parker Lab)
  • Stephen Lumsdaine, Research Technician (Reynolds Lab)
  • Dr. Barun Majumder, Postdoctoral Research (Ganusov Lab)
  • Dr. Holly Saito, Lecturer (Instructional Labs)
  • Dr. Laura Smith, Research Specialist (Wilhelm Lab)
  • Dr. Daniel Tipton, Technical Manager (Biology Services Facility)
  • Wei Wang, Research Specialist (Su Lab)
  • Dr. Kristin Yoshimura, Postdoctoral Research Associate (Wilhelm Lab)

Departmental Undergraduate Student Awards

Microbiology Summer Research Award

  • Matthew Jung – Zinser Lab
  • John Maddox – Ganusov Lab
  • Mary Wakim – Johnson Lab

Jeffrey and Nancy Becker Research Award

  • Omar Alani – Goodrich-Blair Lab
  • Logan Miller – Rouse Lab

The Reddy Award

  • Bruce Boles – Mikucki Lab
  • Justin Prichett – Parker Lab

Frank Holtman Undergraduate Academic Achievement Award

  • Johnathan Harrison
  • Kelsey Holland

Lisa A. Kahn Memorial Award

  • Raegan Paul – Lloyd Lab

Honorable Mentions and Accolades

  • Jessica DeCuyperHonorable Mention - Goodrich-Blair Lab
  • Haley SavastanoHonorable Mention - Ganusov Lab

Departmental Graduate Student Awards

William Hutson Award for Excellence in Graduate Research

  • Brittni Kelley – Johnson Lab

Microbiology Research Excellence Award

  • Matthew Tuttle – Buchan Lab

Graduate Student Teaching Award

  • Jack Shaffer – Mikucki Lab
  • David Grant - Lebeis Lab

Data as Art Award

  • Jenny Heppert – Goodrich-Blair Lab

Honorable Mentions and Accolades

  • Jordan CannonHonorable Mention
  • Mikayla Mangrum - Honorable Mention

Departmental Faculty and Staff Awards

Undergraduate Faculty Teaching Award

  • Dr. Elizabeth McPherson

Department Service Award

  • Elise Phillips – Reynolds Lab
  • Ben Holt – Fitzpatrick lab – EEB

Celebrating Successes

Graduate Student Master’s Defenses AY20-21

  • Master’s thesis defense March 5, 2021 “Investigating microbial genes involved in plant colonization and the effects on plant microbiome assembly”
    David Grant (Lebeis Lab)

Graduate Student PhD Defenses AY20-21

  • Ph.D. defense September 9, 2020 “More than the sum of their parts: Building a framework for understanding host-microbe interactions in Medicago sativa”
    Katherine Moccia (Lebeis Lab)
  • Ph.D. defense public seminar presented on June 24, 2020 “From Genes to Ecosystems: Resource Availability and DNA Methylation Drive the Diversity and Abudnance of Restriction Modification Systems in Prokaryotes
    Spiro Papoulis (Zinser Lab)

Spring/Summer 2021 Bachelor of Science, Biological Sciences, Microbiology Graduates

Alabandi, Fatimah Mahdi
Baber, Egan H.
Batey, Autumn P.
Bosher, Madison T.
Britton, Jacob D.
Brown, Jerame A.
Brown, Anthony L.
Bushnag, Sarah K.
Carlson, Quinton L.
Clance, Jared J.
Cheney Carinne J.
Cole, Maxwell I.
Costa, Antonio V.
Delk, Nathan M.
Demetros, Alexander
Eddlemon, Kennedy A.
Emert, Pippa
Esslinger, Xavier L.
French, Austin M.
Frieze, Kaleigh M.
Harrison, Jonathan
Holland, Kelsey P.
Hyde, Thomas (honors)
Jarret, Abigayle
Keck, Kaylee, R.

Lamie, Alexandria J.
List, Emily B.
Luckhaupt, Madison P.
Mai, Minh Nhat
Mcabee, Sydney E.
Mchone, Sarah E.
Mcledon, Ryan C.
O’Brien, Morgan
Patel, Denial C.
Perez-Acosta, Gabriela A.
Perry, Cameron M.
Pham, Jessica Q.
Pineda, Priscilla N.
Presley, Andrew T.
Prichett, Justin L.
Quinn, Zoe E.
Ray, Christopher D.
Schobel, Sarah M.
Sharp, Lydia E.
Skeirik, Ian K.
Torreverde, John S.
Tucker, Lindsey L.
White, Megan (honors)
Wright, Jacob A.



Undergraduate Student Recognition and Awards

Megan Elizabeth Wilson, College of Arts and Sciences Spring 2021 outstanding undergraduate for the Biological Sciences major, Microbiology concentration


EUReCA 2021 Award of Excellence

  • Jawhar Syed (Reynolds lab)

UTK Office of Research & Engagement Summer Undergraduate Research Awards Award from the Office of Undergraduate Research

  • Sarah Beth Cathey - Zinser lab
  • Ashley Fulmer - Sparer lab
  • Kristen Holbrook - Mikucki lab


Graduate Students Recognition and Awards

AY20-21 Microbiology UTK Student Faculty Research Awards

  • Selene Hess and Liz Fozo “Controlling the formation of antibiotic resistant bacterial cells in a pathogenic E. coli population”
  • Liz Glasgo and Erik Zinser “Testing the hypothesis that DNA loss is beneficial in bacteria under nutrient-limitation”
  • Trevor Hancock and Tim Sparer “Cat’s out of the bag!? Could there be SARS COV2 like virus circulating in cats in East Tennessee?”
  • Jacob Shaffer and Jill Mikucki “Extreme microbe hunting: using comparative Omics tools to reveal useful, bioactive molecules in a rare, isolated, Antarctic brine”
  • Elizabeth Ransone and Heidi Goodrich-Blair “Using next generation sequencing to define the evolving microbiome of an insect-infecting nematode”
  • Sayali Mulay and Karen Lloyd “Sampling Svalbard permafrost to study microbial ecology in an extremely cold subsurface environment”

UTK Biology Division, Graduate School, Provost and Office of Research Awards

  • Tennessee Fellowship for Graduate Excellence - Alexander Truchon (Wilhelm lab)
  • Wallace Dean Fellowship - Jennifer Bailey (Lloyd lab)
  • Wallace Dean Fellowship - Lovell Smith (Lloyd lab)
  • Rowland Family Fellowship - Jill Walton (Buchan lab)
  • Grad School meritorious Fellowship Spring 2021 - Bikash Bogati (Fozo lab)
  • 1st place - Three Minute Thesis (3MT) research communication competition 2021 Erin Mans (Goodrich-Blair lab)
  • Volunteer of Distinction – Professional Promise - Brittni Kelley (Johnson lab)
  • Volunteer of Distinction – Professional Promise – Helena Pound (Wilhelm lab)
  • Volunteer of Distinction – Professional Promise – Mary Wakim (Johnson lab)
  • Office of Research GATE Fellowship for ORNL Collaboration - Liz Denison (Wilhelm lab)
  • Cokkinias – Fite Award - Brittni Kelley (Johnson lab)

External Competitive Awards

  • Office of Naval Research SERVE (Shaping Experiential Research for Veteran Education) Program Graduate Assistantship - Caleb Schuler (Mikucki lab)
  • National Oceanic and Atmospheric Association (NOAA) Knauss Policy Fellowship - Lena Pound (Wilhelm lab)
  • College of Arts and Sciences monetary award for departmental training, leadership, and expertise and excellence in research, teaching and mentoring - Trevor Hancock (Sparer lab)
  • EBRC Industry Internship Program (Engineering Biology Research Consortium) - Matt Tuttle (Buchan lab)
  • Fall 2021 Brittni Kelley (Johnson lab) - Plant Resilience Institute Postdoctoral Fellowship, Michigan State University
  • 2nd place in poster session of the Southeastern Biogeochemistry Symposium - TJ Rogers (Lloyd lab)
  • National Science Foundation: Advanced Studies Institute on HABs in Lake Victoria, Kenya – Brittany Zepernick (Wilhelm lab)

One Year Membership in AAAS through Excellence in Science Program:

Jordan Cannon (Reynolds lab)
Alexandra Gates (Lebeis lab)
Theresa Jones (Su lab)
Frank May (Buchan lab)
Katie McCullough (Talmy lab)
Elise Phillips (Reynolds lab)
Jacob Shaffer (Mikucki lab)
Selene Shore (Fozo lab)
Gwendolyn Stark (Wilhelm lab)
Yue Zhoe (Reynolds lab)



Faculty & Staff

  • 2021 John H. Martin Award (ASLO) — Steven Wilhelm (corecipient Curtis Suttle)
  • 2020-2021 UT One Health Initiative Seed Grant - Chunlei Su, Richard Gerhold, Michelle Dennis, Sree Rajeev (Developing a System for Molecular Detection and Identification of Zoonotic Pathogens of Most Concern in the USA)


In the News and Popular Press

  • Brittany Zepernick (Wilhelm lab) was featured in a campus ORE article based on her award (1 of 4) from the sequencing facility / Illumina for free genomic sequencing.
  • Karen Lloyd wrote a piece for The Conversation and is available here
  • Jill Mikucki gave a talk this past Spring at SETI, and it is available to view online
  • Vitaly Ganusov won the Elsevier Prize for his talk at the Society for Mathematical Biology Annual Conference
  • Terry Hazen will receive the 2021 ASM Award for Environmental Research.
  • David Talmy received the Simons Early Career Investigator in Marine Microbial Ecology and Evolution Award
  • Ben Parker received a grant from the Pew Charitable Trust and is a Pew Biomedical Scholar
  • Todd Reynolds was featured in a campus ORE article for his receipt of an NIH R01
  • Drew Steen was featured in a February 2020 “Tap into Newark” article for his work with students at Malcolm X Shabazz high school. The article states that “Malcolm X Shabazz High School Aquatic Biogeochemistry Team is listed as a contributor in a 2018 peer-review research article from Frontiers in Microbiology” and that the group attends the annual American Geophysical Union Conference (held this year in San Francisco).

Introductory Remarks

Special Recognition

  • Special Recognition to Dr. Sue Leffell from our Board of Visitors for attending the 2020 Microbiology Awards Day Ceremony
  • Special Recognition to Ms. Cindy Kahn, donor and departmental supporter, for attending the 2020 Microbiology Awards Day Ceremony

Recent Hires & Promotions

  • Richard Marble—Appointed Animal Facility Manager
  • Jill Mikucki—Promoted and Tenured Associate Professor of Microbiology
  • Andrew Steen—Appointed Assistant Professor of Microbiology, joint with Earth & Planetary Sciences

Departmental Undergraduate Student Awards

Microbiology Summer Research Award

  • Johnathan Harrison—Fozo Lab
  • AJ Thayer—Sparer Lab

Dr. Krishna and Santha Reddy Endowed Scholarship

  • Andrea Ramirez—Sparer Lab
  • Heena Patel—Eda Lab

D. Frank Holtman Undergraduate Academic Achievement

  • Kristie Wise

Lisa A. Kahn Memorial Award

  • Brennan Hughes—Wilhelm Lab

Departmental Graduate Student Awards

William Hutson Award for Excellence in Graduate Research

  • Eric Gann—Wilhelm Lab

Microbiology Research Excellence Award

  • Katherine Moccia—Lebeis Lab
  • Brittni Kelley—Johnson Lab

Graduate Student Teaching Award

  • Bikash Bogati—Fozo Lab
  • April Armes—Buchan Lab

Data as Art Award

  • Sean Callahan—Johnson Lab
  • Brittany Zepernick—Wilhelm Lab

Departmental Faculty and Staff Awards

Undergraduate Faculty Teaching Award

  • Dr. Todd Reynolds

Department Service Award/Extraordinary Customer Service

  • James Hodges—Biology Business Office

Celebrating Successes

Graduate Student Master’s Defenses AY19-20

  • Campylobacter—Infection of young children in a Latin American middle-income country and its impact on the gastrointestinal environment
    Jessie Tweedie (Johnson Lab)
  • Effects of long-term use and incorporation of biodegradable plastic mulch films on soil microbial community structure and activity
    Jose Liquet Gonzalez (DeBruyn Lab)
  • It’s All in the Mix: Physiological effects of fatty acid supplementation on Enterococcus faecalis
    Will Brewer (Fozo Lab)

Graduate Student PhD Defenses AY19-20

  • Investigating the distribution and function of the bacterial DUF560 superfamily of outer membrane proteins using Xenorhadus bacteria as a model
    Terra Mauer (PhD UW-Madison; Goodrich-Blair Lab)
  • Physiological and ecological characterization of the Aureococcus anophagefferens virus host system
    Eric Gann (Wilhelm Lab)
  • Breaking the Chain: Identifying and characterizing novel Bacilli capable of degrading recalcitrant polymers
    Kyle Bonifer (Reynolds Lab)
  • Characterization and elucidation of lysogeny on host physiology and metabolism in a one-host-two-phage rosebacter model system
    Jonelle Basso (Buchan Lab)
  • Title: Forthcoming
    Spiridon Papoulis (Zinser Lab), Summer 2020

Spring/Summer 2020 Bachelor of Science, Biological Sciences, Microbiology Graduates

Altawil, Laura M.
Anderson, Reed H.
Beard, Victoria N.
Bickers, Michael C.
Billingsley, David C.
Blackmon, Ra’Tia L.
Blazer, Christian D.
Bronson, Rhi N.
Calleja, Christian J.
Clance, Jared J.
Coderre, Abbey C.
Counts, John W.
Dicenso, Madeline A.
Elbon, Claire E.
Fahim, Andrew M.
Goldberg, Nicolas A.
Gordon, Eriko M.
Hall, Madison R.
Heilig, Jeremy C.
Henderson, Casey M.
Herron, Tallis C.
Hughes, Brennan J.

Ingram, Annsley E.
Jacobs, Kaylee R.
Jaff, Lavan T.
Kent, Mallory P.
Lumsdaine, Stephen W.
Nguyen, Minh Tram T.
Patel, Darshan
Patel, Heena M.
Patel, Shivam A.
Poloway, Jacob
Quirke, Harrison M.
Ramirez, Andrea
Redmond, Latoria N.
Regen, Ramsey N.
Reyes, Josie I.
Smith, Emily L.
Smith, Jared C.
Turner, Aimee R.
Watters, Whitney J.
Wise, Kristie L.
You, Jiyong


Honorable Mentions and Accolades

Undergraduate Students

  • EUReCA 2020 Awards of Excellence:
    • Victoria Beard (DeBruyn lab)
    • Karsten Parker (Eda lab)
    • Andrea Ramirez (Sparer lab)
    • Kaylie Richard (Johnson lab)
  • UT Office of Research & Engagement Summer Undergraduate Research Awards Award from the Office of Undergraduate Research:
    • Grace Bryant (Ganusov lab)
    • Ryan McLendon (Zinser lab)
    • Shelby Whitehead (Wilhelm lab)
  • 7th Annual Southeastern Biogeochemistry Symposium Award:
    • Claire Elbon (Buchan Lab) 2nd place oral presentation 

Graduate Students

  • National Science Foundation Graduate Research Fellowship Program Award—Donna McCullough (Talmy lab) and Brittany Zepernick (Wilhelm lab)
  • National Science Foundation Graduate Research Fellowship Program, Honorable Mention—Selene Hess (Fozo lab)
  • American Society for Microbiology Youth Ambassador, Project Grant—Brittany Zepernick (Wilhelm lab)
  • American Society for Microbiology Youth Ambassador for Tennessee – Matthew Tuttle (Buchan lab)
  • National Oceanic and Atmospheric Administration Grant—Brittany Zepernick (Wilhelm lab)
  • UTK CAS Penley Graduate Fellowship—Spiridon E. Papoulis (Zinser lab)
  • UTK Graduate School J Wallace and Katie Dean Endowment Fellowship—Elizabeth Denison (Wilhelm lab)
  • UTK Graduate School Yates Dissertation Fellowship – Jonelle Basso (Buchan lab)
  • UTK Graduate School Fellowship Spring 2020—Benjamin Calfee (Zinser lab)
  • 2019 Knoxville Scipreneur Challenge, 1st Place—Matt Tuttle (Buchan lab)
  • 7th Annual Southeastern Biogeochemistry Symposium, 2nd place poster presentation award —Timothy Rogers (Lloyd Lab)
  • 2020 UTRF Featured Inventors—Haley Dylewski & Hunter Rice (Eda llab)
  • UTK Graduate Student Senate Travel Award—Andy Wagner (Reynolds lab)
  • Global Catalyst Student International Travel Grant—Andy Wagner (Reynolds lab)
  • One Year Membership in AAAS through Excellence in Science Program: April Armes (Buchan Lab), Eric Gann (Wilhelm lab), Hunter Rice (Eda lab), Bikash Bogati (Fozo lab), Erin Mans (Goodrich-Blair lab), Brittni Kelley (Johnson lab), Ben Calfee (Zinser lab), Spiridon Papoulis (Zinser lab), Matthew Tuttle (Buchan lab), Katie Sipes (Lloyd lab), Katherine Moccia (Lebeis lab), Briana McDowell (Loeffler lab)

Faculty & Staff

  • UTK College of Arts & Sciences Distinguished Research Award —Steven Wilhelm
  • UTK College of Arts & Sciences Teaching Award—Sarah Lebeis
  • ORE Expanding Horizons SEED Grant—Jill Mikucki
  • Ian Morris Scholar 2020, Horn Point Laboratory in Maryland—Karen Lloyd
  • Chancellor’s Honors 2020 (Extraordinary Service to the University)—Lori Cole

In the News and Popular Press

Closing Remarks

Awards Event 2012
Awards Event 2012
Awards Event 2012
Awards Event 2012
Awards Event 2012
Awards Event 2012
Brietta-Lusby--Staff-Award
Brietta Lusby
Staff Award
Kathleen-Hauther-Kahn-Undergrad-Research-Award
Kathleen Hauther Kahn
Undergrad Research Award
Liz-Fozo-Faculty-Teaching-Award-2012
Liz-Fozo
Faculty Teaching Award
Nathan-Cude-Chris-Gulvik-Grad-Teaching-Award
Nathan Cude & Chris Gulvik
Grad Teaching Award
White-Travel-Awardees-2012
White Travel Awardees - 2012

 


The flagship campus of the University of Tennessee System and partner in the Tennessee Transfer Pathway.